Úvod > Školní družina > Aktuality ŠD > Co se děje ve školní družině

Co se děje ve školní družině

Ve školní družině jsme odemykali jaro. A byla to bojovka. Děti si pomocí úkolů opatřovaly klíče, kterými jaru otevřely dveře dokořán. Klíče byly ukryty na různých místech ve školní budově a k jejich sebrání bylo potřeba splnit hádanky, bludiště, kvízy a další úkoly. Děti určovaly jarní květiny, ptáčky, stromy, počítaly pupeny, hádaly, kdo je Morena (bohyně zimy), a další. Čekaly je dílny s malováním kraslic, velikonoční atelier nebo zajíčkův bufet. Seznámily se s bohyní jara Vesnou, vtipnou slepičkou, chytrou bábou a mlsným zajícem. Dětem se nejvíce líbilo hledání klíčů a malování. A dále ochutnávání ovoce a zeleniny se zavázanýma očima, které pak měly uhádnout. Nabídka byla pestrá: od salátu, mrkve, přes rajčata, avokádo až po cibuli a kysané zelí a mnohé další. Nejvíce děti nerozpoznaly chuť ředkviček. Dětem se bojovka líbila.

BESEDY

Měsíc duben jsme i letos ve školní družině věnovali besedám s rodiči, kteří mají zajímavé povolání. Každý čtvrtek k nám zavítala maminka s videoprojekcí, pomůckami a radami povědět něco o povolání, se kterým má bohaté zkušenosti. Zvídavé děti se na všechno ptaly a besedy se vždy pro velké zaujetí protáhly. Paní doktorka MDDr. Alena Kociánová zopakovala dětem i přítomným rodičům jak si správně čistit zuby, aby byly jako perličky. Že si můžeme čistit zuby i při pohádce, pod dozorem rodičů, i třeba bez zubní pasty. Hlavně aby to bylo déle než za minutku v „nudné“ koupelně, kde nás to tím pádem nebaví a kdy to můžeme odbýt. Beseda byla hezkým povídáním přizpůsobena věku posluchačů. Následovala i praktická zkouška s čištěním zubů a kontrolou pomocí zázračné fialové vodičky, která odhalila, jak jsme si zuby právě očistili. Rozcházeli jsme se s fialovým úsměvem.

Paní veterinářka MVDr. Jana Látalová-Řezníčková přiblížila dětem situaci, kdy a jak se postarat o domácí mazlíčky a předejít tak jejich případným onemocněním. Podělila se s námi o zkušenosti s jednotlivými případy např. obézním králíčkem, nemocným ježkem aj. Byli jsme poučeni, zda můžeme přivést k veterináři lesní zvíře. Zajímavá byla pro děti např. informace o kočkách s bílýma ušima, které je vhodné v létě mazat opalovacím krémem, neboť o uši mohou, kvůli nádorům, přijít. Děti také podle nápovědních fotografií hádaly, jak se nazývají různé přístroje a zvířata podle lebky. Ukázalo se, že máme děti vzdělané, schopné  vědomě používat cizí názvy a vést dialog s odborníkem. Paní doktorka se pak v praktické části věnovala doneseným domácím mazlíčkům: morčatům, králíkům nebo myškám. Dětem se moc líbilo, že si je mohly samy vyšetřit.

Paní doktorka MUDr. Kateřina Strnadlová besedovala s dětmi na téma „Narodil se človíček.“ Dověděli jsme se spoustu zajímavých věcí z oboru záchrany křehkých životů dětí. Některá miminka byla veliká a jiná zase tak malá, že se vešla do lidské dlaně. Paní doktorka vyprávěla o způsobech léčby, o cestování vrtulníkem, o tom, jak se zachráněné děti po čase vrací paní doktorku do nemocnice navštívit. Odpovídala na otázky, proč jsou miminka červená, proč se jim odebírá krev, jak dlouho to trvá, než se uzdraví. Děti si vyzkoušely na modelu nedozrálého miminka vyšetření lékařskými nástroji, umělou ventilaci plic, zavádění hadiček do pupíku i přebalování.

Děti, které se besed účastnily, byly velmi ukázněné, zaujaté a zvídavé. Děkujeme rodičům, kteří věnovali svůj volný čas přípravě přednášky pro asi 100 účastníků a s ochotou s námi strávili odpoledne.  Děkujeme i žákům 6. A, kteří nám pomáhají připravovat třídu. Těšíme se na další setkání, protože naše besedy budou pokračovat. Fotografie k akcím družiny naleznete na webu v galerii školní družiny.