Logo

foto21 foto22 foto23 foto24 foto25 foto26 foto27 foto28 foto29 foto30 foto31 foto32 foto33 foto34 foto35 foto36 foto37 foto38

Karneval v Motýlcích 6. 3.2020

Když se musel zrušit velký odpolední karneval s rodiči 6. 3.2020, udělali jsme si v MŠ školní alespoň karnevalové dopoledne v obou třídách. Již od rána se to ve školce hemžilo všelijakými bytostmi vhodnými ke zkoumání. A tak nejdříve musela proběhnout promenáda. Kdo by se z dětí nechtěl projít po „Lavici slávy“ s potleskem? Po promenádě s focením jsme se vrhli na tolik očekávané soutěže, odměny, tanec, pohybové hry, kvůli kterým jsme se (na přání dětí) na chvíli přesunuli i do tělocvičny, aby se mohly zahrát opravdu pořádně. Aby toho nebylo málo, na závěr místo spinkání, se dětem promítala pohádka na velkém plátnu jako v kině. Díky rodičům jsme navíc měli rautový stůl plný dobrot k mlsání. Takže děti odcházely domů jak s plnými bříšky, tak s dobrou náladu z netradičně stráveného dne v mateřské škole. Jsme moc rády, že jsme stihly tento den zrealizovat.

Mgr. Aranka Barešová

 

Brambory

V druhém říjnovém týdnu se děti z MŠ Školní - oddělení Motýlci seznamovaly s polními plodinami. Správně určovaly řepu, kukuřici a brambory. A právě brambory se staly jejich školkovým úkolem. Vybavené škrabkou a zástěrou se pustily do škrábání brambor. Odměnou za nelehkou práci dětem byl plný plech pečených brambor. 

                                            Hana Káňová

 

Motýlci v lese

Nezvykle krásný a teplý říjen nás ze třídy Motýlů vyhnal ven, prozkoumat ty nejkrásnější lesy, které máme v okolí. Činností, co se tam dá dělat se nabídlo spoustu, například stavění domečků pro lesní skřítky, sbírání přírodnin pro výzdobu do školky na stolečky, vytváření svého listnatého skřítka napichováním listů na špejli… Sluníčka bylo dost a dost a my doufáme, že nás dostatečně nabilo na celou zimu.

                                                                                                                                         Mgr. Aranka Barešová              

                                            

„Podzim v plném proudu“ ve třídě Ptáčat

     Tak jak se říká, že podzim je nabitý svou různorodostí a barevností, tak podobně se odvíjela i práce s dětmi v mateřské škole školní ve třídě Ptáčat. Jen co se v kalendáři ohlásil podzim, výlety a akce se rozeběhly naplno. Na začátku října jsme využili nabídku lesa a dopolední výlet po okolí nás inspiroval ke sběru hub, samozřejmě jen těch jedlých.  Děti hledaly, sbíraly a radili se s námi dospělými, o jaký hřib se jedná. Přáli bychom vám vidět rozzářené oči dětí, když odpoledne předávaly plné papírové pytlíky hříbků svým rodičům.

     Pak přišly na řadu jablíčka. Že se sklízí na podzim, ví u nás každé malé dítě. Týden s názvem „Čas jablíčkové vůně“ začal v pondělí tvořením a hrami s jablíčky, v pátek vyvrcholil pečením štrúdlů. Řekli jsme si – chce to změnu! A tak jsme využili novou cvičnou kuchyni v základní škole. Děti v zástěrách a se škrobačkou v ruce si nejdříve kuchyň prohlédly a pak se daly do pečení. Práce všem šla od ruky a výsledkem bylo osm kynutých jablečných závinů. A bylo napečeno pro všechny! Ochutnaly děti ze třídy motýlků, paní kuchařky ze školní jídelny a samozřejmě rodiče dětí. Někteří si odnesli i kousek domů ke kávě.

 

 

 

     Po víkendu přišla zejména pro nás dospělé smutná zpráva. Zemřel pan Karel Gott. Bylo to v době, kdy jsme s dětmi plánovali týden „Povolání a řemesla“. Téma povolání „zpěvák“ jsme využili k jednodennímu projektu –„ Jeden den s panem Karlem Gottem“. Děti zpívaly do skutečného mikrofonu, seznámily se s prací zpěváka a možná poprvé viděly gramofonovou desku. Mistra Karla Gotta znají děti především díky legendárnímu hitu „Včelka Mája“. Ve dvojicích  skládaly rozstříhané obrázky Máje a Vilíka, zpívaly a tančily na píseň Mája a nakonec si vyrobenou včelku Máju odnesly domů.

   

     Druhý den se všechny děti z naší školky staly pekaři. Ptáte se jak? V muzeu ve Frenštátě p.R. nás čekal Mgr. Martin Trubač, který všem dětem svým vyprávěním, promítáním diaprojekce, zpěvem lidových písní i skutečnou prací připomněl dobu minulou. V interaktivní hodině s názvem "Jak se peče chleba“ si děti vyzkoušely mlácení obilí cepy, nošení pytlů s moukou i hnětení těsta. Závěrečná ochutnávka upečeného chleba s křupavou kůrkou byla tou nejlepší tečkou na závěr.

 

     Podzimní počasí bývá někdy pochmurné a mlhavé. Letos tomu tak není a léto jakoby nechtělo odejít. A tak nás napadlo – co takhle do ZOO? Byla to víc než dobrá volba. Den byl jako vymalovaný, sluníčko vytáhlo zvířátka do venkovních výběhů a tak si letošní podzimní výlet do ZOO naše školka užila.

Že je podzim v plném proudu teď už každý ví,

co prožijem, kam pojedem, příští článek napoví.

za MŠ školní Naďa Svobodová

Foto Věra Kahánková