Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Výprava 1.A do minimlékárny na Farmě Menšík

Výprava 1.A do minimlékárny na Farmě Menšík

V rámci vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět jsme probírali v 1. třídě v Prvouce téma: Proč chováme hospodářská zvířata, co nám poskytují a jaký z nich máme užitek.

Byli jsme proto rádi, že jsme mohli využít pozvání paní Markéty Menšíkové a navštívit místní minimlékárnu Farmy Menšík. Abychom na vlastní oči viděli, jaký můžeme mít užitek z kravského mléka. A tak jsme v pátek 15. 3. 2024 jeli linkovým autobusem na Dolní konec. Už samotná jízda byla pro některé děti nevšedním zážitkem.

Paní Menšíková nás přivítala, s dětmi si nejprve povídala, co všechno se z mléka vyrábí, a ukázala jim a dala ochutnat, co se vyrábí u nich v malé kunčické bio-mlékárně. Mlsní prvňáci si tak mohli pochutnat na čerstvých sýrech a tvarohu s chlebem a připít si lahodným jogurtovým nápojem s borůvkami.

Přímo v mlékárně viděli zpracování mléka, vnímali jeho vůni a dozvěděli se zajímavosti o výrobě mléčných výrobků. Třeba že na výrobu jednoho velkého sýrového bochníku je potřeba 50 l mléka, očima dětí 50 krabic… A někteří si i vyzkoušeli, že hotové sýrové kolo je pak pořádná tíha. Vedle mlékárny stojí také důmyslné dětské hřiště, které děti doslova uchvátilo.

Paní Menšíkové děkujeme za milé přijetí a za ochotu a čas, který nám věnovala. A protože se říká: „Zdraví, sílu, najdeš v sýru!“, cestu zpět do školy museli prvňáci zvládnout pěšky po Valašské cestě. A že malé nožky musí ujít více kroků než dospělé... Cestou jsme poznávali některé rostliny a živočichy, o kterých se učíme ve škole.

Bylo vidět, že některé děti zvládají pohyb v terénu skvěle a chůze je pro ně přirozená. Pro prvňáčky, kteří jsou více doma, bylo zvládnutí trasy dlouhé 4 km výzvou, kterou ale nakonec všichni zvládli.

Páteční březnový den byl sice blátivý a pro některé fyzicky náročný, ale současně slunečný a plný prožitků a nevšedních zážitků. A i po víkendu se prvňáci shodli, že se vydařil na 100 %.