Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Recyklace hrou

Recyklace hrou

V pondělí 6. 11. se všechny třídy zúčastnily výjezdního programu „Recyklace hrou“. Žáci se hravou formou dozvěděli  o negativních vlivech starých elektrozařízení a přenosných baterií na životní prostředí, pokud jsou vyhazovány na nevhodná místa. Také pochopili, že recyklací dnes už dokážeme vysloužilému zařízení dát další šanci, a tak posloužit lidem i přírodě. Žáci pracovali s modely elektrozařízení i s dalšími vhodnými pomůckami. Program byl hrazen z darů škole. Co konkrétně bylo náplní programu, napsala paní učitelka Hantkeová:

Žákům bylo umožněno ověřit si vlastní vědomosti o recyklaci v praxi. Nezřídka se stane, že lidé nevědí kam s odpadem. I když 90 % odpadů, vytištěných na kartičkách, zařadili žáci ke správným kontejnerům, o těch zbylých se dověděli něco nového. Např. že žárovky nepatří do skla ani do plastu. Ze zářivek se ještě upotřebí vzácný plyn. Oboje (žárovky i zářivky) patří tedy do sběrného dvora. Velké spotřebiče se dají rozložit a recyklovat, např. v procesoru počítače je také zlato.

Jak by to mohlo vypadat, kdyby se odpad netřídil, vizuálně dostatečně vysvětlily fotografie ze zemí bez recyklace, ale s přílivem spotřebního zboží, s ulicemi zavalenými odpadky. Přístup lektorů byl nevtíravý, a přesto poučný.

Na závěr jsme zhodnotili, zda jsou naše Kunčice krásné proto, že tolik recyklujeme, nebo nenakupujme nepraktické hlouposti anebo že je zásluhou obce, že obec udržuje čisté a odstraňuje nedovolené skládky.