Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Co naše babičky uměly… – pokračování

Co naše babičky uměly… – pokračování

Ve 3. čtvrtletí sedmáci vařili. Začali jsme s přípravou různých chuťovek – jednohubek. Vyrobili jsme si 4 druhy pomazánek – každá vařící skupina jednu (kapiovou z tvarohu, česnekovou, vajíčkovou a rybí), těmi jsme pak zdobicím cukrářským sáčkem vylepšili plátky rohlíků, přizdobili tvrdým sýrem, paprikou, okurkem… a navzájem ochutnávali.

V dalších dvouhodinách si sedmáci zkusili opravdové vaření. Připravili jsme na každém pracovním stanovišti 1 polévku (krémovou dýňovou s krutónky, bramborovou, gulášovou a zelňačku). Hotové polévky si navzájem odzkoušeli, okusili jejich chuť, dávali doporučení jak polévku ještě vylepšit – podle vlastní chuti.

Následovaly vývary. V tlakovém hrnci jsme vařili polévku hovězí, uzenou, krůtí a kuřecí, každá měla jinou zavářku. Žáci se podívali, jak se dělají pravé domácí polévkové nudle, strouhání, kapání apod. S velkou chutí se pak opět dali do ochutnávky a hodnotili, která jim chutnala nejvíce.

Nyní pečeme pizzu. Rychle jsme připravili těsto, rozdělili ho na bochánky, aby nakynuly (každá skupina měla 2 kulaté pizzy – 1 z nich si členové skupiny po ochladnutí snědli hned, druhou si rozdělili domů na ochutnávku). Po vykynutí si vyzkoušeli tence roztáhnout těsto alespoň přibližně do kruhu, pomazat kečupem, poklást šunkou, salámy apod. a upéct.

Práce se jim opravdu daří, mají z ní radost (nejen sedmáci), jak o tom svědčí také fotodokumentace.

O dalších kuchařských úspěších vás budeme opět informovat někdy příště.