Logo

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto7 foto8 foto9 foto10 foto11

Stříhali dohola … Josefa Kainara

Pod kombinací názvu známé písně a jejího autora se skrývala velmi poutavě vytvořená životopisná divadelní hra o básníku, dramatiku, překladateli a výtvarníku, který se živil také jako hudebník a novinář. Na divadelní představení jsme se vypravili s 8. a 9. třídou 8. ledna do Nového Jičína. Jelikož celé obecenstvo pozorně hru sledovalo, je jisté, že byla ostravským Divadlem loutek připravena poutavě, aby mladé diváky zaujala. Hra vznikla v r. 2017 ke 100. výročí narození autora, který prošel složitým osobním i tvůrčím vývojem, po uzavření vysokých škol v r. 1939 pracoval také např. v Řepišti u Ostravy na pile. Životní příběh byl vkusně proložen jeho písněmi, jako např. Stříhali dohola malého chlapečka, Jan miluje Lenku, nebo Blues železničního mostu a Starý mrtvý vrabec, které Kainar sám i zhudebnil. Zajímavý byl i způsob provedení – muppet – kdy herci sami vodí loutky v nadživotní velikosti.                                                                                                                                                                   

Žáci odcházeli z divadla spokojeni, kulturně obohaceni o nové poznatky z literatury a plni pěkných dojmů.                                                                                                          M. Kahánková, uč. ČJ