NAŠE VELKÁ VODNÍ VÝZVA 2022

V letošním roce se třída 3.A zapojila do programu GLOBE, ve kterém žáci bádají o přírodě a pomáhají zlepšovat stav životního prostředí nejen v okolí své školy. Během jarních měsíců se třeťáci „namočili“ do akce, kde měli za úkol splnit alespoň čtyři z devíti možností VELKÉ VODNÍ VÝZVY a sledovat, jak voda na jaře "ožívá". Vybrali jsme si a poctivě splnili první čtyři výzvy:

1.     Půjdu si zaplavat nebo si aspoň namočím nohy do vody.
  2.     Zorganizuji úklidovou akci kolem vody.
  3.     Vyfotím si u vody selfie.
  4.     Vytvořím plakát s vodním příběhem z našeho okolí.

Na suchu jsme rozhodně nezůstali, plnění jednotlivých výzev žáky opravdu bavilo. Zaregistrovali jsme se do celorepublikové úklidové akce Ukliďme Česko a sbírali jsme odpadky kolem potoka nad školou. Do vody v lomu si někteří s ostychem, někteří bez ostychu namočili nohy. O kunčické studánce Magdaléna a Zázračné studánce v Tížové vytvořily děti zajímavé plakáty. U studánky Pod Papradnou zvané Eva, kterou jsme podle mapy našli v lese nad školou, třeťáci plnili úkoly a pořídili si potřebnou fotografii.

Program GLOBE v České republice koordinuje vzdělávací centrum TEREZA, které vzdělává děti již více než 40 let. Je do něj zapojeno přes 130 škol z celé ČR. V letošním roce jsme to i my.

Ivona Hrubišová