Den Země

V letošním  roce připadla oslava Dne Země na pátek 22. dubna, na naší škole jsme již slavili ve středu 20. dubna. Společným tématem pro všechny ročníky byla voda.

Děti na prvním stupni se na chvíli staly malými kapičkami vody a vydaly se na svou cestu, aby si vyzkoušely, co vše může takovou kapičku vody během koloběhu potkat. Stane se součástí mraku nebo rostliny, či součástí oceánu, spadne v podobě deště do lesa nebo bude součástí těla živočicha. Děti prožily se svou kapičkou zajímavý příběh a každý  byl jiný.

Žáci 3. A  se rozhodli, že splní 4 výzvy Velké vodní výzvy 2022 - Rybníky, potoky, řeky, jezera, prameny, studánky, mokřady, tůňky… to všechno je VODA kolem nás. Sledujte se žáky, jak voda na jaře "ožívá" a pojďte si to společně užít! Tuto výzvu vyhlásilo vzdělávací centrum TEREZA.

Některé třídy se zabývaly spotřebou vody, hospodařením s vodou a nezapomněli i na pokusy. Hlavní program s pokusy pro všechny žáky prvního stupně připravili žáci devátého ročníku. Z dětí se na 45 minut stali malí vědci, kteří zjišťovali, proč kancelářská sponka plave na hladině, kolik kovových plíšků dají do plné sklenice vody, než přeteče, proč vajíčko plave ve vodě s rozpuštěnou solí ….

Děti na druhém stupni se také zanořily do tématu voda, zjišťovaly spotřebu vody, důležitost mokřadů pro přírodu i člověka, skládaly obrázky, jak vypadá čistička odpadních vod, rozhodovaly, co do kanalizace patří a co nepatří, kolik vody dokáže pojmout jedna obyčejná dětská jednorázová plena a co by se mohlo stát, pokud skončí v kanalizaci. Jednotlivé třídy pak navštívily čističku odpadních vod v Kunčicích pod Ondřejníkem, kde jim pan Kubín vysvětlil a také ukázal, jak čistička funguje.

Den Země byl různorodý, stejně tak, jako je různorodá voda na naší planetě.

Blanka Zemánková

Další fotografie jsou ve fotogalerii.