Divadlo ve škole

Dne 7. března přijelo do naší školy Divadélko pro školy z Hradce Králové, které žákům zahrálo v Galerii dvě představení – pro 1. stupeň Africkou pohádku a pro 2. stupeň Legendu V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla.

Děti z 1. stupně viděly kombinované loutkoherecké představení o životě afrických zvířat, ztvárněných loutkami – opice, žirafa, had a slon. Ústřední postavou je známý cestovatel a dobrodruh Emil Holub, který vypráví o svých zážitcích z cest, při kterých ho provází opičí kamarád. Smyslem interaktivního představení bylo vytvoření pozitivního vztahu k přírodě a všem živým tvorům. Na pozadí lehce ztřeštěných příběhů se děti dozvěděly něco o Africe a seznámily se s osobou legendárního českého cestovatele.

Představení pro 2. stupeň se týkalo osobností Jana Wericha a Jiřího Voskovce působících v Osvobozeném divadle. Poznali jsme je (V+W) od doby studentských let přes úspěchy v divadle a spolupráci s hudebním skladatelem Jaroslavem Ježkem až k fašistické okupaci našeho území a zavření divadel.

Každá etapa byla vysvětlena a podpořena ukázkou některého z představení V+W (West Pocket Revue, Nebe na zemi…), kterou dvojice herců Troníček + Moravec uměla přesvědčivě podat. Divadlo střídalo poučnou složku s humornými glosami, ve kterých herci V+W reagovali na současné dění ve světě i u nás, za doprovodu kytary zazpívali některé písně a přiblížili tak i osobnost Jaroslava Ježka. Dvojice T+M navíc reagovala i na to, co se dělo přímo v sále, což se žákům líbilo nejvíce. Právě vtažení diváků do hry v situaci, kdy se ještě nehraje - např. když se chystají kulisy - je připisováno i divadlu V+W. Říkalo se jim tehdy forbíny, což jsou krátké improvizované scénky k pobavení.

Byla to zábava pro děti i dospělé, proto je v budoucnu v naší škole zase rádi přivítáme.

M. Kahánková, H. Hantkeová, L. Píchová