Logo

foto21 foto22 foto23 foto24 foto25 foto26 foto27 foto28 foto29 foto30 foto31 foto32 foto33 foto34 foto35 foto36 foto37 foto38

Divadlo ve škole

Dne 7. března přijelo do naší školy Divadélko pro školy z Hradce Králové, které žákům zahrálo v Galerii dvě představení – pro 1. stupeň Africkou pohádku a pro 2. stupeň Legendu V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla.

Děti z 1. stupně viděly kombinované loutkoherecké představení o životě afrických zvířat, ztvárněných loutkami – opice, žirafa, had a slon. Ústřední postavou je známý cestovatel a dobrodruh Emil Holub, který vypráví o svých zážitcích z cest, při kterých ho provází opičí kamarád. Smyslem interaktivního představení bylo vytvoření pozitivního vztahu k přírodě a všem živým tvorům. Na pozadí lehce ztřeštěných příběhů se děti dozvěděly něco o Africe a seznámily se s osobou legendárního českého cestovatele.

Představení pro 2. stupeň se týkalo osobností Jana Wericha a Jiřího Voskovce působících v Osvobozeném divadle. Poznali jsme je (V+W) od doby studentských let přes úspěchy v divadle a spolupráci s hudebním skladatelem Jaroslavem Ježkem až k fašistické okupaci našeho území a zavření divadel.

Každá etapa byla vysvětlena a podpořena ukázkou některého z představení V+W (West Pocket Revue, Nebe na zemi…), kterou dvojice herců Troníček + Moravec uměla přesvědčivě podat. Divadlo střídalo poučnou složku s humornými glosami, ve kterých herci V+W reagovali na současné dění ve světě i u nás, za doprovodu kytary zazpívali některé písně a přiblížili tak i osobnost Jaroslava Ježka. Dvojice T+M navíc reagovala i na to, co se dělo přímo v sále, což se žákům líbilo nejvíce. Právě vtažení diváků do hry v situaci, kdy se ještě nehraje - např. když se chystají kulisy - je připisováno i divadlu V+W. Říkalo se jim tehdy forbíny, což jsou krátké improvizované scénky k pobavení.

Byla to zábava pro děti i dospělé, proto je v budoucnu v naší škole zase rádi přivítáme.

M. Kahánková, H. Hantkeová, L. Píchová