Příběhy z Koločavy-projektová výuka 9. třídy

V kraji loupežníků a polonin na Podkarpatské Ukrajině žijí dva bratři-Saša (23) a Oleg (28). Prostředí zdejších hor je sice na pohled krásné, ale život je těžký -není moc způsobů, jak se uživit. Firmy zde nepodnikají, turistů zde jezdí málo a zemědělství je omezeno na políčko každého usedlíka pro svou obživu. Saša a Oleg se rozhodnou jít za prací do zahraničí, do ČR, kde si vydělají mnohem víc peněz. Nejsou zdaleka jediní, takto se rozhoduje v obcích jako je Koločava až 60% dospělých mužů. Vše to však nyní ještě k horšímu změnila válka.

Žáci se rozdělili do dvojic, kdy jeden představoval Sašu a jeden Olega a střídali se na cestě pro přivýdělek. Jeden vždy zůstával doma na Ukrajině. Po návratu se vystřídali, a jelikož se jen míjeli, alespoň si napsali vždy zprávu či krátký dopis, co je v zahraničí potkalo a trochu se tak i podporovali.

Zde je jeden z příběhů, které si žáci -bratři alespoň takto „odžili“ :